Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

KNIŽNICA  DOMU  KULTÚRY  ŽSR  ZVOLEN

Slovenská literárna tvorba
 

 MARTINA MONOŠOVÁ

 

 

 

Lásky o piatej  - 2005

Anglické prebúdzania - 2006

Klišé - 2010

Zlodeji bozkov - 2012

Sladké sny - 2013

Lekcie z nenávisti – 2013

Miluje nemiluje idem - 2014

 

      Martina Monošová charakterizuje svoju tvorbu ako príbehy z reálneho života, určené predovšetkým ženám. Majú im poskytovať návod na harmonický, pravdivý a plnohodnotný život, aby vedeli nájsť svoje miesto v živote. Dúfa, že čitateľky v jej knihách nájdu inšpiratívne myšlienky, dôležité pre vnútornú slobodu a životnú rovnováhu, aby napokon pochopili svoju vlastnú unikátnosť a hodnotu.

 

 

 

 

Životopis:

     Martina Monošová sa narodila 26. apríla 1972 v Trenčíne. Vyštudovala Fakultu architektúry STU v Bratislave, odbor dizajn. Dnes žije v Pezinku, kde píše a tiež pracuje aj ako dizajnérka (grafická, interiérová, módne poradenstvo...).

     Počas vysokej školy ju učili takí skvelí pedagógovia, ako napríklad akad. sochár Alexander Vika alebo aj akad. maliar Jozef Bubák, známy predovšetkým ako autor emisie prvých slovenských bankoviek.

    V r. 2000 odišla opatrovať deti do anglického mestečka Uxbridge neďaleko Londýna, kde sa chcela zdokonaliť v jazyku a hlavne plánovala veľa cestovať. V období september 2007 až máj 2009 žila spolu s manželom v belgickom meste Mons. Oba zahraničné pobyty jej umožnili navštíviť mnohé nielen turisticky a kultúrne významné miesta západnej Európy. Strety s inými kultúrami, zažívanie celkom inej každodennej reality na vlastnej koži a spoznávanie nových ľudí výrazne ovplyvnili jej pohľad na svet, ktorý sa odzrkadľuje v jej literárnej tvorbe, no predovšetkým v jej názoroch na život. Napríklad tému opérstva priniesla v r. 2005 do slovenskej literatúry ako prvá vo svojom debute Lásky o piatej. Tento román vyšiel v reedícii aj v r. 2012.

    V Belgicku nielenže sprevádzala manžela na jeho pracovnom pobyte a veľa cestovala, ale aj sa aktívne zúčastňovala spoločenského života v súvislosti s malou slovenskou komunitou (založila slovenskú poličku v rámci medzinárodnej knižnice, organizovala rôzne zamerané kultúrne a spoločenské aktivity slov. komunity, vydávala mailový občasník pre slovenské ženy v rámci komunity, pretože mnohé neovládali nijaké cudzie jazyky...), ako aj v súvislosti s neformálnou reprezentáciou Slovenska v medzinárodnom prostredí vojenskej základne NATO (napr. aktívne členstvo vo výbore charitatívneho Medzinárodného spolku žien).

    V rámci kultúrneho života v Pezinku pravidelne predsedá porote pri súťaži detí a mládeže v anglickom jazyku Novodobo so Shakespearom.

      Od r. 2006 je členkou Spolku slovenských spisovateľov.

      Od r. 2013 je zaradená do zoznamu osobností Who is who.

    Je autorkou obálok niekoľkých kníh jej rodičov a brata. Z nich je najvýznamnejší kompletný dizajn (zalomenie, ilustrácie a aj obálka) zbierky keltských balád, ktorú preložil a zostavil jej brat Ivan R. V. Rumánek: Zašlý grál. Okrem ďalších grafických prác je tiež autorkou loga Národný salón vín.

    Medzi jej záľuby patrí: písanie, grafika (ceruzka, ale aj počítačová), módne a interiérové návrhárstvo, olejomaľba, výroba keramiky, fotografovanie, cestovanie, plávanie a (v rámci možností) ezoterický spôsob života. Martina hovorí: "Krásu nielen navonok - čiže nie iba náš obdiv k nej a nami vytvárané umelecké hodnoty, ale aj krásu premietnutú vo vnútornom prežívaní človeka, pokladám za dôležitú súčasť života. Pretože ozajstná krása nás inšpiruje ku konaniu dobra, dobro k morálke a morálka k slobode a šťastiu."

Čo ju priviedlo k písaniu:

     Martina Monošová začala písať asi v siedmich-ôsmich rokoch. Páčila sa jej sloboda, ktorú jej písanie poskytovalo: mohla si vymyslieť čokoľvek. Prvé výsledky však prišli až na strednej škole (rôzne stredoškolské literárne súťaže zamerané na poviedky). Na strednej škole aj dva roky viedla (čiže prakticky úplne sama písala) školský časopis Kontakt. V devätnástich rokoch jej uverejnili prvú poviedku Tiene v časopise Dotyky.

LÁSKY O PIATEJ

 

 

 

 

         Petra prichádza do Anglicka opatrovať deti. Chce zmeniť svoj život. Ušla pred partnerom, ktorý ju týral. Dostane sa na vojenskú základňu neďaleko Londýna. Stará sa o dve dievčatká. Zamiluje si ich, ale postupne do ich života zasiahnu problémy rodičov, pred ktorými ich ani Petra nemôže ochrániť. Sama sa dáva fyzicky aj psychicky dokopy. Na rozdiel od domácej, ktorej sa rúca rodinný aj partnerský život. Petra nemá východisko. Musí konať. Pre záchranu seba, aj dievčatiek.

 

 

 

        Dojemný príbeh o šťastí v nešťastí, láske v neláske a všetkých paradoxoch životných osudov.

ANGLICKÉ PREBÚDZANIA

 

 

      Petrin príbeh pokračuje. Už síce nehľadá lásku, ale snaží sa zabezpečiť si základ pre lepšiu budúcnosť. Vracia sa do Uxbridge, aby - opäť na vlastnej koži - zistila, že dvakrát sa do tej istej rieky skutočne vstúpiť nedá.

     Zlepší sa konečne jej vzťah s Grace? Nájde rozorvaná Graceina duša harmóniu? Dokáže aj Simona pochopiť, v čom tkvie jej šťastie? A napokon: Ako návrat do Uxbridge ovplyvní nežnú, priam ezoterickú lásku medzi Petrou a Rikkom?

 

KLIŠÉ

 

 

 

     Max a jeho manželka Magda vedú stereotypný, navonok spokojný život majiteľov prosperujúcej aukčnej agentúry s umením. Ich vzťah bez nejakých väčších otrasov trvá do chvíle, keď prah agentúry prestúpi cieľavedomá, talentovaná praktikantka Mirka. Čerstvého päťdesiatnika Maxa jej mladosť úplne opantá.

    Príbeh manželskej nevery je originálne koncipovaný do troch častí. Každá je napísaná v prvej osobe a ponúka intímny pohľad zo strany každého účastníka tohto trojuholníka: zo strany neverného manžela, podvádzanej manželky, ako aj naivnej milenky. Po prečítaní knihy, keď čitateľ krok za krokom zažil príbeh každého z nich, sa tieto tri príbehy stretnú vo štvrtom príbehu.

    Hľadanie objektivity býva veľmi ťažké a napokon záleží iba na čitateľovi, na čiu stranu sa postaví.

ZLODEJI BOZKOV

 

 

     Mladá talentovaná fotografka Ema nedávno doštudovala a so snúbencom Kamilom si plánujú aj spoločnú profesionálnu budúcnosť. Ema však náhodou zistí, že pre Kamila nie je jediná. Citovo otrasená začína od nuly. Nájde si prácu v obchodnom dome. Nové prostredie jej prináša nečakané podnety, problémy i vzťahy. Sympatický riaditeľ Michal či úspešný manažér Roman nie sú jediní, ktorých zasiahne Emina krása a emotívnosť, ale ani neverný Kamil ešte nepovedal posledné slovo.

    Koho si napokon nerozhodná kráska vyberie? A je vzťah naozaj to, čo Ema hľadá?

     Kaleidoskop príbehov viac alebo menej dôležitých postavičiek, odohrávajúci sa na pozadí diania v obchodnom dome, ktorý pred nami otvára netušený svet v zdanlivo notoricky známom a atraktívnom prostredí. V príbehu Zlodeji bozkov nájdeme nečakané zápletky a spojenia, a podobne prekvapivý bude aj celkový záver knihy.

 

SLADKÉ SNY

 

 

 

      Fanúšikmi obletovaná Miriam Sternová jedného dňa zistí, že jej súkromný život je iba chabým odrazom jej speváckych úspechov. Vzťah s manželom ochladol, s nevlastnou dcérou sú si na míle vzdialené. Do toho všetkého jej do života nečakane vstupuje priateľ z detstva Tibor a jeho sympatický syn Martin, ktorý sa za každú cenu pokúša upútať jej pozornosť...

    Má právo siahnuť po láske mladšieho muža, alebo sa má uspokojiť s tým, čo už v živote dosiahla?

       Dej románu, ktorý sa čiastočne odohráva aj na pozadí holandských tulipánových polí, poodhaľuje skryté zákutia slovenského šoubiznisu. Nenechajte sa pomýliť: napriek idylickému názvu prežije hlavná hrdinka najturbulentnejšie obdobie svojho života, aby, ako inak, napokon našla samu seba... Presne tak, ako sme na to už v Monošovej románoch zvyknutí.

LEKCIE Z  ENÁVISTI

 

 

     Po tom, ako ju vyhodí zbitú na ulicu uprostred výnimočne studenej marcovej noci jej mafiánsky manžel Miro, zostane Irena Vikárová odkázaná na pomoc svojho dávneho milenca Sveťa. Vplyvný Miro jej ale znemožní, aby si našla prácu, a tak je na neurčitý čas nútená prijať neslušný návrh svojho právnika Alexa. Irena sa dáva dokopy, aby zosnovala pomstu manželovi. To jediné jej totiž zostalo. Mierne erotický príbeh s detektívnou zápletkou o tom, ako sa z nešťastia zrodí chuť po pomste, ako zaslepenosť pomstou prináša hriech, a ako aj napriek hriechu vznikne láska, lebo láska má vlastné pravidlá a môže sa zrodiť aj pri Lekciách z nenávisti.

 

MILUJE NEMILUJE IDEM

      Osudoví muži, ale iba jeden je ten pravý. Dve ženy, ale ani jedna nechce ustúpiť. Andrea a Kristína, ktoré si jedna o druhej myslia „svoje“, by si navzájom nijako neprekážali. No soud chcel, aby sa ich životy ironicky popreplietali do zmotanca, v ktorom sa končia aj pmnoho silnejšie ženské priateľstvá. A život im pretekí pomedzi prsty.

 

     Príbeh dvoch žien sa odohráva na pozadí dramaticky sa meniacich životných podmienok, vyplývajúcich z veľkých spoločenských zmien od osemdesiatych rokov až po súčasnosť. Vychádza zo skutočných udalostí, a napriek tomu si zachováva autorkin typický svieži nadhľad, ľahký štýl a klasicky nepredvídateľný koniec.

 

Blog a webstránka, na ktorých sa môžete bližšie dozvedieť o tvorbe Martiny Monošovej:

www.monosova.blog.sme.sk

www.martinamonosova.sk

Kontakt:

klise.monosova@gmail.com

Spracované podľa:  slovenski-spisovatelia.blog.cz

 

ALEXANDRA PAVELKOVÁ

Štíhla, skromná a milá osôbka s huncútskym úsmevom, pohybuje sa po Zvolene a mnohí ľudia, ba ani jej spolupracovníci netušia, že je najvýznamnejšou predstaviteľkou  fantasy a sci-fi žánru na Slovensku a držiteľkou niekoľkých významných ocenení za svoju literárnu tvorbu.                                                                                         

Podľa jej vlastných slov, nie je až taká mladá ako vyzerá. Narodila sa vo Zvolene v roku 1966. Vysokoškolské vzdelanie získala na Univerzite Mateja Bela v B. Bystrici v odbore Publicistika a na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde vyštudovala Masmediálnu komunikáciu zo zameraním na filmovú produkciu a teóriu filmu. Vyskúšala niekoľko povolaní, pracovala ako učiteľka, ekonómka, prevádzkárka v hoteli a technička. V súčasnosti pracuje na Technickej univerzite vo Zvolene. Ovláda päť jazykov, okrem písaniu sa venuje prekladateľskej činnosti a filmovým a knižným recenziám, rediguje internetovú stránku www.fantazia.sk,  kde sa venuje aj mladým začínajúcim autorom, pre ktorých pripravuje pravidelne súťaže v písaní mikropoviedok so žánru fantastiky pod názvom Ohnivé pero.

 Román Piesok vo vetre (2000) bol vlastne prvým fantasy románom vydaným na Slovensku a získal významné ocenenie na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Prahe.

Na sérii kníh Miešanci spolupracovala so Štefanom Konkolom. Spoluprácu si zopakovala aj s Milošom Jesenským na knihe Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov na Slovensku. Čitateľsky veľmi úspešnou bola kniha príbehov o vedme Vimke – Prísaha, ktorá vyšla najskôr v češtine (pretože pre obľúbenosť svojich kníh v Čechách píše aj v tomto jazyku) a v r. 2006 i v slovenčine.

V súčasnosti má rozpísaných niekoľko románov a krátkych poviedok, pripravuje do tlače knihu o anime (japonských animovaných seriálov). Poviedka s historickým námetom Farba, ktorá vyšla v Čechách by mala výjsť aj v antológii hororových  príbehov v budúcom roku na Slovensku

 OCENENIA

Za svoju literárnu tvorbu získala dvakrát titul Lady Fantasy a je prvou slovenskou víťazkou v najprestížnejšej česko-slovenskej literárnej súťaži o Ceny Karla Čapka. V roku 2002 sa jej dostalo medzinárodného ocenenia The Encouragement Award od European Science Fiction Society a mnoho ďalších ocenení.

 TVORBA

 SAMOSTATNÉ DIELA:

 • SF 001 – zbierka poviedok   (1996)
 • PIESOK VO VETRE – román  (1999)
 • MIEŠANCI, spoluautor Štefan Konkol  (2000)
 • MIEŠANCI 2 (2001)
 • PROKLETÁ PŘÍSAHA – 1. Časť série o vedme Vimke (2001)
 • MIEŠANCI 3a (2002)
 • ZLOMENÁ PŘÍSAHA – 2. Časť série o vedme Vimke (2003
 • Desítka (2004)
 • PÍSEK VE VÉTRU – český preklad (2005
 • PRÍSAHA: PRÍBEHY O VIMKE
 • OPOWIESCI O VIMCE – poľské vydanie
 • ČARODEJNICE, ALCHYMISTI A HĽADAČI POKLADOV NA SLOVENSKU, spoluatori Miloš Jesenský a Lenka Tkáčová

 

POVIEDKY:

 • HORALKA (1995)
 • SVETLÁ VYHLIADKA (1996)
 • MALÉ DOBEODRUŽSTVO OBCHODNÝCH LETOV (1996)
 • NO A ČO: OMYLOM SA NEVYHNEŠ (1996)
 • ZO SOBOTY NA NEDEĽU (1996)
 • SPRÁVNA RÚRA DO NEBA (1996)
 • SF 001 – zbierka SF poviedok – Dráčik, Motýľová, Daidalov pád,  Cisárove nové šaty, Každý čo jeho je sen,  Denník kocúrovho priateľa
 • PRÍBEH ZO ŠKÔLKY (1997)
 • POKUSNÝ PILOT (1998)
 • JAVORNÍKOV DEŇ (1999)
 • TISÍC PODÔB LÁSKY (1999)
 • ANJELI MEDZI NAMI (1999)
 • SÚKROMNÁ ZÁLEŽITOSŤ (2000)
 • MALÝ MOST K SRDCU PLANÉT (2001)
 • JAZDA ZA KRÁĽOM (2002)
 • DESÍTKA (2004)
 • LOĎ NA ZÁPAD (2004)
 • OHEŇ (2004)
 • ŘEKA (2005)
 • ZA HRANICOU TELA (2005)
 • PRÍCHOD ZIMY (2006)
 • NOČNÝ SPOJ (2007)
 • BARVA (2009)

 Viac sa dozviete na: www.vimka.sk, www.fantazia.sk

 V knižnici je k dispozícii Prísaha SF 001, ako aj staršie ročníky časopisu FANTÁZIA, PEVNOSŤ A IKARIE.

 

MÁRIA HAMZOVÁ
 
Je umelecké meno lekárky, ktorá žije neďaleko Žiliny. Je spokojnejšia, keď jej okolie a pacienti netušia, že je autorkou siedmich románov. Už ten prvý Vôňa karameliek, bol veľmi úspešný a vydavateľstvo Motýľ, ktoré z neho vytlačilo najprv len 2000 výtlačkov, dalo urobiť niekoľko dotlačí.
Nečakaný úspech Hamzovej románov otvoril dvere tohto vydavateľstva aj ďalším ženským autorkám.
„Dúfam, že čitateľky mi nebudú zazlievať, že ma neuvidia na fotografii,“ hovorí  Mária Hamzová, ktorá sa nerada fotí a netúži zverejňovať svoju totožnosť. Písanie je jej tajnou záľubou popri lekárskom povolaní. Okrem toho je vraj veľká trémistka, ktorá nerada vystupuje na verejnosti. Napriek tomu sa veľmi dobre predáva.
Prvý román napísala, keď jej tri deti podrástli natoľko, aby sa po večeroch mohla venovať písaniu. Ponára sa pritom do príbehov a vkladá do nich momenty, odpozorované zo života. Písanie nie je pre ňu bolestný proces, má z neho radosť.
 
TVORBA:
- LÁSKA S NAMI ZATOČÍ  (Motýľ 2005)
- VOŇA KARAMELIEK  (Motýľ 2005)
- BOZK NAD KYTIČKOU FRÉZIÍ  (Motýľ 2006)
- DNES SI TU A ZAJTRA...  (Motýľ 2008)
- ŠEPKANIE OSUDU  (Motýľ 2008)
- ZAJRA MÒŽE BYŤ NESKORO  (Motýľ 2009)
- ZLOMENÝ KVET  (Motýľ 2010)
 
Všetky romány Márie Hamzovej sú k dispozícii v našej knižnici.
 
 

MÁRIA ĎURANOVÁ

Stálo to za to bola o mladej žene, alkoholičke a jej ceste rozhodnutia liečiť sa a mala mimoriadny úspech. Po nej nasledovali ďalšie. Knihy Márie Ďuranovej sú zo života, hlavné hrdinky sú ženy, bojujúce so životnými problémami. Nie sú veľmi romantické, aj keď v každej  z nich je rozobratý vzťah, skôr realistické. Nechce, aby jej príbehy splynuli do jedného, snaží sa, aby každá knižka bola iná. Hneď ako odovzdá rukopis do vydavateľstva, pustí sa do písania novej knihy.  Tvorí dlho do noci.

Mladým talentom radí, aby písali, posielali materiály do vydavateľstiev a nestrácali nádej. Vydavateľstiev je veľa a šťastie treba skúšať všade. Sama preferuje slovenských autorov, aj keď si rada prečíta aj svetovú tvorbu. Čítanie pokladá za výborný relax. Nemá rada ľúbostné príbehy

 

TVORBA:

- STÁLO TO ZA TO  (Motýľ 2006)

- NIKDY NIE JE NESKORO  (Motýľ 2007)

- TERAZ TO UŽ VIEM  (Motýľ 2007)

- ZA VŠETKO SA PLATÍ  (Motýľ 2008)

- UŽ SA NEBOJÍM   (Motýľ 2010)

 Všetky knihy nájdete v našej knižnici

 
 
 
Verili by ste, že na našom literárnom trhu sme zaznamenali až 32 súčasných slovenských autoriek? Hviezdička za menom spisovateľky znamená, že jej knihy sú k dispozícii v našej knižnici.
 
 1. Helena  Boková        *
 2. Bea  Bazalová          *
 3. Eva  Borušovičová   *
 4. Eva  Biela Brndiarová   *
 5. Mária  Ďuranová      *
 6. Paulína  Dudášová – Svodovská    *
 7. Denisa  Fulmeková  *
 8. Marta  Fartelová       *
 9. Katarína  Gillerová   *
 10. Lenka  Gáherová
 11. Mária  Hamzová       *
 12. Slávka  Koleničová
 13. Lucia  Kollárová       *
 14. Táňa  Keleová – Vasilková   *
 15. Iva  Kučerová
 16. Daniela  Králová      *
 17. Daniela  Kapitáňová
 18. Timea  Kereszténiová   *
 19. Anna  Lackovičová   *
 20. Mária   Lazárová      *
 21. Táňa  Lucká *
 22. Kristína  Mišovičová   *
 23. Lena  Martinová       *
 24. Andrea  Novosedlíková       *
 25. Jana Pronská           *
 26. Alexandra  Pavelková    *
 27. Erika  Ridziová
 28. Jarmila  Repovská   *
 29. Martina  Solčanská    *
 30. Veronika  Šikulová
 31. Emma  Tekelyová    *
 32. Eva Urbaníková        *
 

 

TOPlist